XVI. ročník Mukařovského víceboje - ohlédnutí

01.07.2014 18:17

Ohlédnutí za XVI. ročníkem Mukařovského víceboje

Šestnáctý ročník Mukařovského víceboje se nesl ve znamení sluníčka, vysokých teplot, pohody a pěkných sportovních výkonů. Na Sokolské pole si našlo cestu 78 sportovců a přes den se v blízkosti jednotlivých sportovišť nebo pod pergolou ukázalo také kolem 120 diváků. Sluší se tu připomenout, že letošní ročník víceboje navštívil sportovec až z dalekého Finska – Pasi Kallio, a to spolu se svojí (napůl českou) rodinou. Návštěvu víceboje nevyškrtli ze svého kalendáře ani Pawel a Iwonka Kubiak z Polska. Pro letošní rok jsme pro příchozí připravili novinku, a to tolik let odkládané, bouřlivě diskutované a některými odmítané zavedení dalších dvou kategorií – ženy 45 a více let a muži 45 a více let. S tím došlo také ke změně počítání bodů u jednotlivých disciplín. Zatímco v případě „veteránských“ kategorií byl zachován koeficient věku, v případě „ostrých“ mužů a žen se závodilo bez věkového přepočtu. Ohlasy na zavedení nové kategorie a tím pádem rovné počítání v kategoriích mužů a žen byly jenom pozitivní. Drobných změn doznaly také pravidla u jednotlivých disciplín, které byly závodníkům ještě před samotným startem vysvětleny. V úvodu jsme se zmiňovali o celkovém počtu 78 sportovců, pojďme si tedy ještě říci, jak byly jednotlivé kategorie zastoupeny: předškoláci: 9 sportovců, žákyně: 5 sportovkyň, žáci: 11 sportovců, dorostenky: 8 sportovkyň, dorostenci: 5 sportovců, ženy: 11 sportovkyň, ženy 45+: 5 sportovkyň, muži: 16 sportovců, muži 45+: 8 sportovců. Samotná sportovní klání přinesla několik změn v kolonce rekordy. V kategorii dorostenky došlo ke zlepšení rekordu v plavání a zasloužila se o to Maria D’ambrosca. V kategorii dorostenců překonal Tedy Hacuš rekordy hned ve třech disciplínách – dálce, běhu na 60 m a výšce. V kategorii žen překonala rekord v běhu na 60 m Anežka Ouředníková. V kategorii mužů padl letitý rekord v potápění a postarali se o to Milan Purm těsně následovaný Jakubem Strnadem. Marek Purm dále překonal rekord ve skoku dalekém a běhu na 1000 metrů. Změna nejlepšího výkonu se udála také u disciplíny pití piva na čas, kde se na čelo našich tabulek dostal Petr Beneš. A jak že to nakonec všechno dopadlo. Kategorie předškoláků není bodována pro pořadí, ta slouží pouze jako vstup do světa sportu, a proto jsou honorováni všichni její účastníci. Dále již bylo pořadí v jednotlivých kategoriích následující: